Tenis Maçlarında Sayı Alma Sistemi Nasıldır

Tenis Maçlarında Sayı Alma Sistemi Nasıldır

Tenis maçlarında sayı sistemi normal maçlardan daha farklıdır. Sayı almak için öncelikle setlerin tamamlanmış olması gerekiyor. Tenis maçları 3 ya da 5 setten oluşur. Oluşan bu setler sonucunda 3 setlik bir maçta 2 seti, 5 setlik bir maçta ise 3 seti almak maçı kazandırmış olacaktır. Maç en başta 0’a 0 olarak başlar. Daha sonrasında ise sayılar 15’er olmak üzere 15, 30 ve en son 40.sayıda galibiyet alınmış olur. Oyunda 40.sayıdan sonra bir sayı alan ilk takım ya da oyuncu maçı kazanmış olacaktır. Teniste yapılan karşılamalar servis atışları ile başlar ve servis atışları ile gerçekleştirilir. Ayrıca rakip topa vurmadan top yerde birden fazla seker, top geldiğinde karşılık vermeden topa vurmaz ise sayı kaybetmiş olacaktır. Bu durumların yanı sıra servis atışlarının kuralları da oyunda sayı almaya etki edecek olan bir faktör durumunda yer almaktadır.

Tenis Sporunun Tarihçesi Hakkında Bilgiler

Tenis sporu yüzyıllardır süregelen bir spor dalıdır. 1800’lü yıllardan itibaren oynanmaya başlayıp 2022 yılına kadar gelmeyi başaran bir daldır. Tenis ilk olarak 1800’lü yılların İngiltere’sinde ve İngilizce konuşulan hemen hemen her ülkede oynanan bir spor olmuştur. Günden güne kendini geliştirmiş olup çokça fazla farklı durumlar içerinde yer almış olan bir daldır. Tenis, bugün bir olimpiyat sporu olup her yaştan, her ülkeden, her seviyeden oyuncu barındıran bir spor dalı halini almıştır.

Tenis Maçlarında Kaç Oyuncu Yer Alabilir?

Tenis maçlarında en az 2 ve en fazla 4 adet oyuncu bulundurulması kurallar dahilinde yer almaktadır. Maç içerisinde 2 adet takım ve takımlarda da en fazla 2 kişi yer alabilir. Tenis, düz bir korttan oluşmuş olup ortadan ikiye ağ bir file ile ayrılmış spor dahasında oynanır. Sahanın iki tarafında da birer adet takım bulundurulur. Toplamda 4 kişinin dahil olduğu tenis maçlarında “Doubles” adı verilir. Bu maçlarda kortlar tam sahadan oluşmak zorundadır. Kurallar gereğince olmak üzere de sahada bulunan direkler de 4 kişi oynanan maçlarda kaldırılmak zorundadır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor