Süt Dişleri Ne Zaman Düşer? Çürük Çıkan Süt Dişleri Tedavisi Var Mı?

Süt Dişleri Ne Zaman Düşer? Çürük Çıkan Süt Dişleri Tedavisi Var Mı?

Çocukların süt dişleri anne ve babalar tarafından çoğu zaman endişe yaratabilecek bir durum olsa da aslında çok normal gelişim göstermektedir.

 Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar?

 Bebek, ilk diş sürmesini takip ederek her 6 ayda yeni bir grup dişi çıkartır ve süt dişlerinin çıkma süresi 2,5 ile 3 yaşına kadar sürmektedir. Bununla birlikte toplam 20 adet süt dişi ağızda olacak şekilde tamamlanmaktadır. 6 yaşında ise daimi dişlenme dönemi başlar ve 12 ile 13 yaşına kadar yetişkin bir insanda olan tüm dişler çocukta tamamlanmış olarak süreci bitirmektedir.

 İlk dişler çıkarken bazı problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Bebeklerde; salya akmasının artması, yemek yememe isteğin ve bununla birlikte uykusuzluk ve ısırma güdüsünün artması gibi sorunlar diş çıkacağının habercisi olmaktadır. Çocukların sağlıklı diş çıkarması ve diş bakımının alışkanlık haline getirmesi için Gebze diş doktoru tarafından muayene ve tedavi yapılmaktadır.

 Süt Dişleri Neden Önemlidir?

 Süt dişleri kalıcı olmasa dahi diş sağlığı için oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Çocuğun çiğneyebilmesi ve beslenmesi, rahatlıkla ve düzgün şekilde konuşabilmesi ve güzel görünmesi için süt dişlerinin sağlıklı olması gerekli bir durum olmaktadır. Süt dişleri, alttan gelen sürekli dişlere yer hazırlamaktadır.

 Değişim dönemi gelmeden çürümüş dişlerin mutlaka tedavisinin yapılması gerekli bir durum olmaktadır. Süt dişlerinin çok erken zamanda kaybedilmesi bazı kalıcı dişlerin gömük kalmasına sebep olacağından önem teşkil etmektedir. Süt dişlerinin sağlıklı olması için çocuğun beslenmesi oldukça önemlidir. Vitamin ve kalsiyumun düzenli alınması, çok fazla şekerli ve asitli içeceklerin tüketilmemesi Gebze diş doktoru tarafından önerilen konular arasında yer almaktadır.

 Süt Dişi Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir?

 Süt dişi çürüğünün önlenmesi adına anne ve babaların diş sürmesi başladığı zaman temiz bir pamuk yardımı ile bakımının yapılması oldukça önemli olmaktadır. Ancak süt dişlerinin çürümesi halinde en kısa sürede pedodonti bölümüne başvuru yapılması ve Gebze diş doktoru tarafından tedavi yapılması dişlerin sağlıklı hale gelmesini mümkün kılmaktadır. Ayrıca yapılan tedaviler sonrasında düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılması süt dişlerinin yerine kalıcı dişlerin sağlıklı çıkması için oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

Sağlık