Shih Tzu

Shih Tzu

Shih Tzu, küçük bir burna sahip sağlam küçük bir köpektir ve normalde büyük koyu kahverengi gözleri vardır. Çinliler kafa şekillerini baykuş başı ve aslan başı, ağızlarını ise kurbağa ağzı olarak tanımlamışlardır. En az 2 veya 3 günde bir fırçalanmadığında kolayca karışan ve matlaşan yumuşak ve uzun tüyü vardır.

Zemine ulaşma eğiliminde olan geleneksel uzun ipeksi tüy, dolaşmasını önlemek için günlük fırçalamayı gerektirir. Uzun tüyleri ve hızlı uzayan tüyleri nedeniyle düzenli tımar gerekli ve önemlidir. Bu da pahalı olabilir ve bu cinslerden birini evlat edinmeyi düşünürken dikkate alınması gerekir.

Çoğu zaman, bakımı kolaylaştırmak için tüyleri kısa kesilir, ancak tüyler hala günlük fırçalamayı gerektirir. Ayakların ve anüsün etrafında düzgünlük için kırpmaya izin verilmesine rağmen, vücudun oranının gösterilmesi için kürk doğal durumunda bırakılmalıdır. Daha kısa kesime tipik olarak köpek yavrusu kesimi veya köpek yavrusu kesimine sevimli bir doldurulmuş hayvanı andıran daha dolgun, yuvarlak bir yüz eşlik ettiğinde oyuncak ayı kesimi denir.

Budistler Shih Tzus’u Buda’nın kutsal canavarları tarafından kutsanmış olarak kabul ederler. Efsane, Buddha’nın bir aslanın üzerinde dünyaya geldiğini ve gittiği her yerde kendisine eşlik eden küçük bir aslan köpeğini yanında taşıdığını belirtir. Efsaneler farklı kaynaklara göre değişir, ancak birçok kişi Shih Tzu’nun bilgelik Budası Manjushri’ye eşlik ettiğini belirtir.

Bu aslan köpeği, Manjushri’yi sırtında taşımak için kendini aslana dönüştürme yeteneğine sahipti. Shih Tzus’un fiziksel özellikleri, Buda ve bu cins arasındaki ebedi bağlantının kanıtı olarak hizmet eder.

Efsaneye göre, birkaç soyguncu Buddha’yı soymak ve öldürmek amacıyla etrafını çevirdi. Shih Tzu büyük bir canavara dönüşüp Buddha’yı kurtardı.

Daha detaylı bilgi almak ve diğer köpek türlerini görmek için https://www.patibul.com/18/shih-tzu  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Genel Kültür