Sağlık Açısından Ayakkabı Ve Terlik Kullanımının Vücuda Etkisi

Sağlık Açısından Ayakkabı Ve Terlik Kullanımının Vücuda Etkisi

Sağlık Açısından Ayakkabı ve Terlik Kullanımının Vücuda Etkisi

Sağlık insanın sahip olabileceği en değerli varlığıdır. Dolayısıyla bu değerli varlığa zarar verebilecek herhangi bir durum hakkında gerekli şekilde davranmak bir mecburiyettir. Bu noktada daha sağlıklı olmak ya da mevcut sağlığı korumak maksadıyla pek çok farklı önlem alınabilir. İnsanların genel yaşantısına bakıldığında sağlıklarını tehdit edebilecek pek çok risk içeren durum içinde oldukları görülür. Bunlar arasında kullanılan pek çok materyalin genel sağlığa doğrudan veya dolaylı etkisi gözlenir. Söz konusu ürünlerin içinde ayakkabı ve terlikler de bulunur. Bir kadın ayakkabısı veya bir erkek ev terliği için uzun süre kullanımda çeşitli sağlık sorunları olabileceği ön görülebilmelidir. Ayak sağlığının tam olarak etkisi hakkında bilgi sahibi olmak avantaj sağlayacaktır.

Kadın terlik modelleri özellikle topuklu topuksuz ayrımı yapılabilecek ürünler kategorisindedir. Dolayısıyla sağlıklı olup olmadıkları noktasında tercihe bağlı yorumlar yapılabilir. Genel sağlık açısından ayakkabı ve terlik kullanımının vücuda etkisi araştırıldığında çarpıcı sonuçlara rastlanmaktadır. Özellikle sağlığa uygun tabanları olmayan ayakkabıların ayak sağlığını büyük ölçüde bozduğu görülmektedir. Nasırlaşmaların, tırnak batmalarının ve kemik eğriliklerinin en önemli sebebi olarak doğru tabanların kullanılmayışını örnek gösterebiliriz. Diğer taraftan ayakkabı burunlarının gitgide daralması söz konusu problemlerin ortaya çıkışında önemli bir etkendir. Ayakkabı ve terlik kullanımı için söz konusu olan en önemli problem ise topuk ölçüsüdür. Bu ölçünün gitgide uzaması mevcut ağırlığın ayak tabanına değil ayak bileğine yansımasına sebep olurken çeşitli kemik çatlamalarına ve kırılmalarına sebebiyet verebilir.

Ayakların yeteri kadar rahat olmaması aynı zamanda daha gergin bireylerin ortaya çıkmasında da etkilidir. Özellikle uygun ayakkabıyı giymeyen ve iş sebebiyle ayakta fazla zaman geçiren insanlar için bu durum tam manasıyla bir dezavantajdır. Ayak sağlığını tam halasıyla bir vizyon edinmiş hale gelen Muya Türkiye’de kaliteli yerli üreticiler arasında yıllardır yerini korumaktadır. Bu sayede kadın-erkek ve çocuk ürün grupları üzerinde oldukça sağlıklı ve estetik üretimler ile adından söz ettirmektedir. Markaya duyulan güven sayesinde başarılı hale gelen Muya, yıllardır ülkemizde ayakkabı ve terlik alanında iyi işlere imza atmaktadır.

Moda ve Yaşam