Parke Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Parke Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Yeni evlenen ya da yeni eve çıkacak olan insanların kafasındaki en büyük soru işaretlerinden bir tanesi de parke tercihidir. Parke tercihi için evinizin boyutu çok önemlidir, eğer eviniz küçükse ya da eşyalarınız çok fazlaysa parke tercihinizi daha çok açık renklerden yana kullanmalısınız. Fakat eviniz büyükse ve eşyalarınız ile uyumlu bir şekilde koyu renk parke tercih edebilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz parkenin kolay silinebilir olması ve sizin zevkinize uyuması çok önemlidir. Bu makalede parke çeşitleri hakkında bilgi sahibi edinecek ve eviniz için doğru parke seçmenizde fikir sahibi olacaksınız, işte parke çeşitleri

 Lamine Parke

 Lamine parke günümüzde evlerde ve işyerlerinde en çok tercih edilen ahşaptan oluşan doğal bir parke çeşididir. Bu parke çeşidine zamanı geldiğinde cila işlemi yaptırabilirsiniz. Bu parke üç katmandan oluşur. Alt katman orta katman ve üst katman olarak ayrılır, lamine parke renk skalası oldukça geniş bir parke çeşididir, lamine parke renk skalasın da hem açık renkler hem ara renkler hem de koyu renkler bulunmaktadır.

 Evinize, iş yerinize ya da zevkinize göre tercihinizi yapabilirsiniz. Neme, rutubete ve diğer dış etkenlere karşı oldukça sağlam ve dayanıklı olan kaliteli malzemelerden üretilen lamine parke döşendikten bir süre sonra gerek duyarsanız cilalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Lamine parke diğer parkelere göre oldukça uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Ayrıca alttan ısıtmalara da uygundur.

 Masif Parke

 Masif parke lamine parkeye çok benzese de arada birçok fark bulunmaktadır ve aynı değildir. Mesela lamine parke genellikle üç katmandan oluşmaktadır, fakat masif parke tek katmandan oluşur. Aralarında bu ve bunun gibi birçok farklılık bulunmaktadır. En kaliteli parke olarak bilinen masif parke çeşidi evinize güzel ve estetik bir arka fon oluşturacaktır. Ahşaptan oluşan ve tamamen doğal olan masif parke düzdür, şekilli değildir. Uzun süre kullanım için birebirdir. Ahşaptan üretildiği ve kimyasal bir işlem görmediğinden dolayı sağlıklı ve doğal bir parke çeşididir. Dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır, dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı olsa da bakımı aksatılmadan ve doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bu parke çeşidinin döşenmesi biraz zaman alabilir.

Moda ve Yaşam