Online Terapi İle Kaygılarınızı Yönetin

Online Terapi İle Kaygılarınızı Yönetin

Özellikler pandemi döneminde popülerlik kazanan Online Terapi gün geçtikçe kullanımı artmış ün kazanmıştır. Online psikolojik danışmanlık doğru koşullarda alanında uzman kişiler tarafından sağlandığı takdirde yüz yüze terapide olduğu kadar etkili bir yöntemdir. Dünyada birçok insan yoğun iş temposundan, bulunduğu yerden ayrılamamalarından, yaşanılan maddi ve manevi değişimlerin hızından, psikolog olsa bile gitmeye çekinenlerin internet üzerinden başvurulan sağlıklı ve pratik bir yöntemdir.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Online terapi her başvuran bireye ve her problemi olan danışana yapılmaz. Alanında uzman olan psikolog, danışanıyla görüşme gerçekleştirdikten sonra ve danışanın terapiye uygunluğuna onay verdikten sonra terapinin online olarak yapılmasına karar verilir. Yapılan değerlendirme sonucu online terapi için zaman ve günü ayarlanır.

Online Terapi İle Psikolojik Destek Nasıl Gerçekleştirilir?

Günümüzde online terapi ile psikolojik destek, artan teknolojik gelişmelerle birlikte birçok kolay yöntem ve araçlar ile gerçekleştirilebilmektedir.

  • Acil numaralar
  • Video konferanslar
  • Metin yazma
  • E-posta
  • Çizim programları

Online terapi ile gerçekleştirilen tüm konuşmalar danışan hakları mahremiyeti doğrultusunda psikolog ve danışman arasında gizli kalmaktadır. Bu rahatlığın getirdiği hissiyatla kişiler sorunlarını ve sıkıntılarını sıkılmadan, çekinmeden anlatmaktadır. Böylece olumlu sonuçlara ulaşmak daha kolay olacaktır. Bu şekilde online terapi daha rahat olacak ve danışman da herhangi bir heyecan, korku vb duyguları yaşamadan terapist ile geçirilen zaman daha verimli hale gelecektir.

Online Psikoterapi Kimler İçin Uygundur?

Bu terapinin uygun olup olmadığı alanında uzman psikologlar tarafından değerlendirilmektedir. Buradaki uygunluk kavramı birinin yaşı değil, bulunduğu fiziksel Koşullar, ihtiyaçları, kişisel ve gelişimsel özellikleridir.

Online Psikoterapi Kimler İçin Uygun Değildir?

Online terapi sürecinde birçok psikolojik rahatsızlıklar desteklenebilir fakat bazı istisnai durumlar vardır. İntihar ve şizofreni gibi bireyin yaşamını derinden etkileyen problemler online terapiye uygun olmayabilir.

Online Terapinin Faydaları Nelerdir?

Genel olarak psikolojik danışmanlık süreçlerinin online olarak yürütülmesinin faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir :

  • Yüz yüze olan terapiye göre daha rahat ve daha hızlıdır.
  • Herhangi bir ulaşım sorunu yoktur.
  • Zaman sizi değil de siz zamanı yönetirsiniz. Bu şekilde esnek bir hizmet avantajı sunar.
  • Gizlilik ölçülerinizi siz belirlersiniz.
  • Zamandan kazanmanıza yardımcı olur.

Saymış olduğumuz faydalarından dolayı online terapi çokça tercih edilmektedir. Böylece günlük işleriniz arka planda kalmazken diğer yandan bunun getirdiği rahatlıkla sıkıntılarınıza çözüm bulmanız daha da kolaylaşacaktır. 2018 yılında uzman psikolog kadrosuyla hizmet vermeye başlayan bakırköy psikolog merkezi COVID-19 tedbirlerini dikkate alarak online ve yüz yüze terapiler vermeye devam etmektedir.

Çocuk Terapisi Nedir?

Çocuk Terapisi davranışında veya duygularında psikolojik güçlükler yaşayan çocuklara yardım edebilmek için uygulanan tekniklerdir.

Çocuk Terapistleri Kimlerdir?

Çocuk gelişimi konularına hakim olan çocuk terapistleri, çocuğa tanıyı koyan, tedavisi, davranış ve oyun yoluyla anlattıklarının gözlemlenmesi konusunda psikoterapi eğitimi alan uzman kişilerdir.

Moda ve Yaşam