Kilo Vermek İsteyenlerin Gözde Diyeti Aralıklı Oruç

Kilo Vermek İsteyenlerin Gözde Diyeti Aralıklı Oruç

Kilo Vermek İsteyenlerin Gözde Diyeti: Aralıklı Oruç

Son dönemlerde üzerinde en çok konuşulan beslenme türlerinden biri aralıklı oruçtur. Daha sağlıklı bir yaşam için ve çağımızın hastalığı olan obeziteden kaçınabilmek için sıklıkla tercih edilir. Diyetler kısa sürede hızla kilo vermenize yardımcı olan alternatiflerdir.

  • Şekerden ve rafineden kaçınmak
  • Gece yemek yemekten ya da atıştırmaktan uzak durmak
  • Atıştırmadan, vücudun öğünler arasında yağ yakmasına müsaade etmek
  • Aralıklı oruç diyeti uygulaması, kişinin yaşam tarzına uygun önerilir.

Fazla ve sık yemenin modern toplumlara özgü bir olgu olduğu, iç organlarda yağ birikimi, insülin direnci gibi metabolik sıkıntılara yol açtığı görülmüştür. Aralıklı oruç uygulaması ise, sıkı diyet listelerine ve devamlı olarak kalori hesabı yapılan diyetlere nazaran oldukça popülerleşmiştir. Günün belirli sürelerinde aç kalmayı gerektiren bu uygulama, Ramazan oruçlarından daha farklıdır. Diyeti uygulamak isteyenler, dilerlerse acıktıklarında kendilerine az miktarda ara öğün ekleyebilirler. Kilo vermek isteyenlerin gözde diyeti olan aralıklı oruç hakkında bilgime sitesinden daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

En Sık Yapılan 9 Diyet Hatası

Tatile çıkmadan önce fazla kilolarından kurtulamak isteyenlerin, yanlış diyet uygulamalarını da beraberinde getirdiği kaçınılmaz bir sondur. Uygulanan diyetlerin kulaktan dolma bilgiler ile değil, her insanın metabolizması farklı olduğu için bireye özel olması gerekir. Uzun süre aç kalmak veya tek tip besin kullanarak daha hızlı kilo vermeye çalışmak, farklı sağlık sorunlarına neden olur.

1-Uzun süre aç kalmak: Hızlı kilo vermek adına yapılan hataların başında öğün atlamak veya uzun süre aç kalmak gelmektedir.

2-Ekmeği beslenme programından tamamen çıkarmak: Ekmek ve karbonhidrat içeren besinlerin çok fazla tüketilmesi, diyetlerde önerilmemektedir.

3-Ödem yapacağı düşüncesi ile suyu az içmek: Su tüketiminin ödem yaptığı yönünde söylemlerin aksine, gerekli miktarda su tüketimi vücutta ödem oluşmasını önler.

4- Şekerli olduğu için meyve tüketmemek: Meyveler oldukça fazla şeker içerir fakat porsiyon kontrolü yapılarak tüketilmesi uygundur.

5-Sadece sebze ve meyve yiyerek zayıflamaya çalışmak: Yeteri miktarda hayvansal protein tüketilmeden devam eden diyet, insülin gibi hormon ve enzimlerin çalışmamasına yol açar.

6-Hızla kilo vermek için tek tip beslenmek

7-Kilo aldırmayacağını düşünerek light ürünlerinden sıkça tüketmek

8-Yağ yakacağı düşüncesi ile limon tüketiminde aşırıya kaçmak

9-Yemeklerde hiç yağ kullanmamak

Bilgime.com sitesi, en sık yapılan diyet hataları hakkında yukarıdaki bilgileri verdi.

Moda ve Yaşam