Bir Tenis Maçında Kurallar Nasıldır

Bir Tenis Maçında Kurallar Nasıldır

Tenis olimpik olan, turnuvaları olan bir spor dalıdır. Tenis maçlarında ise uygulanması gereken ya da gerekli olan bazı kurallar vardır. Bu kurallar dahilinde olmak üzere maçların oynanabilmesi mümkün duruma gelir. Tenis maçlarında, maç takımlardan bir tanesi veya takımlarda yer alan oyuncuların bir tanesinin servis atışı yapması ile başlar. Servis atışı yapımında bir oyuncunun 2 hakkı vardır. Temel olan diğer bir kural ise raket ile atılan topun filenin üzerinden ya da filenin sağ veya sol tarafından geçerek rakip sahaya ulaşması gerekmektedir. Oyuncular her sette bir, üç, beş gibi birbirini takip eden tek sayılarda saha değişikliği yaparlar. Top her vuruşta sahaya çarpıp, zarar alacağından dolayı belirli bir süre sonra topun değişmesi gerekir. Tenis sporunda oyuncuların enerjileri maksimum seviyede olması gerekir. Top, yere çarpmadan önce bir eşya veya nesneye çarpar ise sayı atılan sahadaki takıma veya oyuncuya ait olmuş olur. Bu tür kurallar tenis maçlarında uygulanması gereken ve önemli olan kurallardır.

Tenis Sporunda Kullanılan Terimler

Tenis, spor dalına özel olan birçok terim ve sözcük vardır. Ace, Antisipasyon, Avantaj, Arka Çizgi, Ayak Hatası, Basit Hata, Çapraz Vuruş, Çizgi Hakemi, Deuce olmak üzere birçok sözcük vardır. Bu sözcükler tenis maçlarında ya da tenis oyunlarında kullanılan sözcük veya terimlerdir. Bu terimler oyuncuların ve hakemlerin kullanmış olduğu sözcüklerdir. Maçta bir şeyin belli olması, belirlenmesi veya bir hatanın ifade edilmesi için bu tür sözcükler kullanılır.

Teniste Servis Atışı Nasıl Olmalıdır?

Teniste servis atışı maçı başlatan, maçın başlangıcı olan atıştır. Servis atışını maçın en başında takımlardan veya oyunculardan bir tanesi yapar. İlk servis atışının hatalı olabilmesi halinde ikinci kez servis atışının yapılabilmesi mümkündür. Servis atışı için bir elde tenis topu bulunurken diğer elde ise raket bulunması gerekir. Topu havaya atılan kolun yukarıya uzanılarak atış pozisyonuna gelinmesi ve topa vurulması gerekir. Teniste yapılan servis atışında topun döndürülmemesi gerekmektedir. Tutuş, hazır pozisyon, ritim kullanmak, vücudun döndürülmesi ve hareketin devamı olmak üzere aşamaları olan bir atıştır.

Spor