Bankacılık Sektöründe Yer Almak İsteyenlere Öneriler

Bankacılık Sektöründe Yer Almak İsteyenlere Öneriler

Bankacılık Sektöründe Yer Almak İsteyenlere Öneriler

Meslek seçimi hayatın tamamını eksi veya artı yönde etkileyecek olan önemli bir seçimdir. Bankacılık sektörü de son zamanlarda oldukça fazla tercih edilen bir meslektir. Bankacılık giderek daha fazla profesyonel mesleki gelişim sağlamayı hedefleyen akademik bir disiplindir. Bu konu hakkında Nurkan Aydoğan, “Bankacılık alanında öncelikle birer hedef belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra bu konuda sizi neyin motive ettiğini keşfetmeniz ve sektörde buna uygun hareket etmeniz gerekmektedir.” dedi.

“Bankacılık alanı oldukça zor ve dikkat gerektiren bir meslek grubudur. Bankacı olmak isteyen bireylerin, öncelikli olarak gerekli olan bütün şartları bilmesi ve yerine getirmesi gerekmektedir.” Sözlerini aktararak önerilerine şu şekilde devam etti.” Bankacılık mesleğini yapmak isteyen kişilerin, etkili iletişim teknikleri konusunda herhangi bir tecrübeye sahip olması gerekir. Her banka türünün kendi sistemine özel olarak hazırladığı banka sınavları bulunmaktadır. Daha sonra ise kişilerin, bankaya ait mülakatlara katılması gerekmektedir.” diyerek bankacılığı özetle açıklamıştır.

Uzman olan Nurkan Aydoğan “Günümüzün sahip olduğu imkanlar dahilinde kariyere sahip olmak kısa sürede kolay sağlanabilen bir başarı değil. Bu sebeple bankacılık sektöründe kariyer hedefleri hayatın pek çok basamağında atılması gereken adımlarla dolu.” Öneri dolu ifadelerine şu şekilde devam etti: “Eğer henüz bir adım atmadıysanız ve tam olarak nereden başlamanız gerektiği hakkında bir bilginiz yoksa size tavsiye edilen önerileri dikkate alın.” Aydoğan bankacı olabilmek için şu şartlara da değinmiştir.

“Bankacılık alanında yer almak isteyen kişilerin erkek bireylerde 28 yaşını doldurmamış olması ve kadın bireylerde ise 26 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Bununla beraber erkekler için de askerlik görevini tamamlamış şartının bulunması gerekmektedir. Bu kriterlere uygun olan bütün bireyler bankacılık sektöründe yer alabilir.” diyerek sözlerine son olarak şunları eklemiştir. “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bireyi olmak da bankacılık için beklenen kriterler arasında yer almaktadır. Bankacı alanında çalışabilmek için ikna etme yeteneği de aranan kriterler arasında bulunmaktadır.” Nurkan Aydoğan son olarak “Bankacılık alanında yer almak isteyen kişiler, öncelikle bu kriterlerin kendilerinde olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir.” sözlerini eklemiştir.

Ekonomi